poniedziałek, 27 lutego 2012

Ratujmy Bar Tempo!

Tym razem będzie o podupadłym i niestety nie świecącym już neonie „Bar Tempo”. Napis znajduje się na ulicy św. Marcin 23 i obecnie zarządzany jest przez aptekę znajdującą się na parterze. Neon pochodzi z 1975 roku (!!!) i moim zdaniem należy do czołówki najpiękniejszych neonów Poznania. Patrząc na skan starej pocztówki, możemy sobie wyobrazić jak wyglądał w latach swojej świetności.
Dwustronny neon składa się z dużych liter B, A i R, pisanych w pionie (każda z liter tworzona jest z 5 rurek) oraz trzech napisów TEMPO, pisanych już poziomo, umieszczonych na kolorowych prostopadłościanach (tutaj litery tworzone są przez rurki pojedyncze, pismo jest lekko pochylone, nieco fantazyjne).
Na chwilę uwagi zasługuje termin „neonizacji miasta Poznania” – władze miasta, w celu wynagrodzenia ludziom szarych realiów PRL-u, wpadły na pomysł stworzenia całych ulic z reklamami neonowymi. Przy okazji przyszłego wpisu o neonach z ulicy Gwarnej, postaram się nieco rozwinąć ten wątek. Neony z ulicy Św. Marcin (wtedy Armii Czerwonej) wraz z „Barem Tempo”, na odcinku od ulicy Ratajczaka do ulicy Piekary, to pierwszy etap neonizacji miasta – były to lata 1974 – 1975.
Podczas spotkania z Iloną Karwińską (autorką kolejnego fenomenalnego albumu z fotografiami neonów), Ilona zasiała we mnie myśl o uratowaniu tego neonu. Być może czyta to ktoś, kto byłby zainteresowany taką inicjatywą. Ratujmy „Bar Tempo”!
Zdjęcia zrobiłem mimochodem podczas jednego z letnich spacerów, za wyjątkiem dwóch fotografii wykonanych parę dni temu – te wyróżniają się szaroburą, zimową aurą.
Sentymentalnego oglądania!

Bar Tempo. Podcienie powstały w trakcie neonizacji ulicy Św. Marcin, kiedyś Armii Czerwonej.

Neon jest w kiepskim stanie...

...brakuje też dwóch napisów "tempo" z jednej i drugiej strony.

Litera R z gąszczem neonowych rurek.

Skan pocztówki, niestety nie znam autora fotografii. Zdjęcie wykonane po roku 1975. Neonizacja tego fragmentu ulicy zakończona - widać Bar Tempo oraz liczne inne neony, m.in. wachlarzyki reklamujące perfumerię. 

Zdjęcie zrobione z mniej więcej tego samego miejsca - zadanie nieco utrudnione przez stojący płot i trwającą budowę.


Ostatni rzut okiem. Fatalny stan kamienic w połączeniu z wszechobecnymi reklamami kasetonowymi przytłaczają...

6 komentarzy:

 1. Tak myślę, że przesadziłem nieco pisząc, że wachlarzyki reklamują perfumerię, ale tak właśnie to wyglądało - często neony niewiele miały wspólnego ze sklepami, do których zapraszały. Co oczywiście nie zmienia faktu, że były piękne. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A on potrzebuje ratowania ? W przeciwienistwie do "Dietetyka" nie sprawia wrażenia ze zaraz zleci na łeb przechodniom, wiec chyba nikt go nie bedzie krzywdził.

  OdpowiedzUsuń
 3. @James - moim zdaniem przydałoby mu się, bo zaraz będzie w takim samym stanie jak "Restauracja Dietetyczna". Przy okazji - nie "Dietetyk" tylko "Dietetyczna". Widać to również na starej pocztówce w poście - ktoś odciął 3 litery. Przy wpisie dotyczącym "Restauracji" na pewno zamieszczę również skany starych pocztówek z tym neonem, na których będzie widoczny napis dużo lepiej. "RD" jest starszy od "Baru Tempo" o około 15 lat - stąd dużo gorszy stan tego neonu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć. W jaki sposób można pomóc w zachowaniu tego neonu ? Odpalenie go w dotychczasowym miejscu mogłoiby wchodzić tylko eksperymentalnie chyba .. bo baru tam już nie ma.
  Wiem, że warszawskie muzeum neonów zbiera takie eksponaty. Mógłbym wejść w temat, również współfinansując transport. Moje GG 1815925. Odezwij się - pomyślimy co i jak.

  OdpowiedzUsuń
 5. Te wachlarze, reklamowały sklep z tkaninami a szklanka z bąbelkami to skład wód mineralnych.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Anonimowy - z tego co wiem, wachlarzyki dotyczyły perfumerii. Możesz coś więcej napisać o tym sklepie z tkaninami? Co do szklanki, to się zgadza :)

  OdpowiedzUsuń