niedziela, 9 września 2012

Wariacja na temat ptaków - Poznańskie SłowikiNeon Poznańskich Słowików, często nazywany neonem Filharmonii Poznańskiej, to jeden z piękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych neonów w Poznaniu. Reklama znajduje się na ulicy Św. Marcin 81.

Cała konstrukcja złożona jest z pięciolinii, klucza wiolinowego, słowików skaczących po pięciolinii (element animowany neonu! – cykl trwa niecałą minutę) oraz jednego słowika w kolorze żółtym, który świeci cały czas – to dyrygent i założyciel chóru, Pan Stefan Stuligrosz. Ptaki, które migają, symbolizują członków chóru. Pojedynczy słowik ma aż 1,5 m wysokości, czego przyglądając się z dołu nie widać. Dodatkowo w dolnej części konstrukcji znajdują się neonowe napisy: „POZNAŃSKIE SŁOWIKI” oraz dodany w czasie remontu w 2007 roku „FILHARMONIA POZNAŃSKA”. Ponowne uroczyste uruchomienie neonu miało miejsce 9 listopada.

Neon zaprojektowany przez słynnego poznańskiego artystę plastyka Antoniego Rzyskiego, powstał w 1974 roku. Świecił do początku lat 90-tych, by po kilkunastu latach letargu, znowu ożyć w wielkim stylu.

Cała neonowa konstrukcja robi niesamowite wrażenie, od samych kolorów począwszy (niebieski, żółty, zielony, purpurowy), przez animację, na rozmachu przedsięwzięcia i rozmiarze neonu skończywszy. Warto go zobaczyć na żywo! 

Poniżej zamieszczam fotografie mojego autorstwa oraz trzy stare zdjęcia. Miał być też film, ale żaden z nakręconych do tego się nie nadaje. ;) 

Poznańskie Słowiki.

Widok na neon z perspektywy okna w CK Zamek.

Animacja trwa - słowiki skaczą!

Słowik symbolizujący Pana Stefana Stuligrosza.

Pozostałe słowiki to członkowie chóru.

Klucz wiolinowy robi wrażenie!

Neon zwraca uwagę swoim rozmiarem. Na dodatek jest animowany.

Ten napis został dodany w czasie remontu w 2007 roku.

Neon w zbliżeniu jest jeszcze bardziej efektowny.

Lata 70-te lub 80-te, autor nieznany. Neon jeszcze bez napisu "Filharmonia Poznańska".

Rok 1980, fot. J. Unierzyski. Z prawej strony widoczny neon Słowików, z lewej neonowe zagłębie dawnej ulicy Armii Czerwonej.

Rok 1960, fot. S. Laskowski. Neonu oczywiście jeszcze nie ma...


16 komentarzy:

 1. Moje ulubione zdjęcie - neon w przybliżeniu, zdjęcie lekko skośne, ze słowikiem dyrygentem po prawej stronie.
  Myślę, że warto podjąć jeszcze próby sfilmowania tej animacji. No bo kto, jak nie Ty :)
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 2. @Gosia - też lubię ten kadr. Co do filmu, to na pewno jeszcze spróbuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę inspirujący blog! Na pewno będę tu częściej zaglądać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Agata - fajnie czytać taki komentarz. :) Zapraszam jak najczęściej!

  OdpowiedzUsuń
 5. NEON "POZNAŃSKIE SŁOWIKI " ZAPROJEKTOWALI RAZEM ANTONI RZYSKI ( 1933-1989) I ZBIGNIEW KAJA ( 1924-1983), MÓJ OJCIEC , JEST ON TAKŻE AUTOREM INNYCH POZNAŃSKICH NEONÓW - ARENY , MERKUREGO ,( TEGO STARSZEGO , CO U PANA NA ZDJĘCIACH SIĘ POJAWIA, BIAŁEJ DAMY , CIĄGU NEONÓW NA ULICY WÓWCZAS ARMII CZERWONEJ A TERAZ ŚW. MARCINA , Z KTÓRYCH OSTAŁ SIĘ TYLKO "BAR TEMPO" ALE BYĆ MOŻE W TYM ROKU , W MUZEUM NARODOWYM , NA JUBILEUSZOWEJ WYSTAWIE W 30 ROCZNICE OJCA ŚMIERCI ZOSTANIE ODTWORZONY NEON "MALWY" , POZDRAWIAM SERDECZNIE , WZRUSZONY ZE SA JESZCZE KONESERZY KTÓRZY WIELBIĄ STARE NEONY :-) RYSZARD KAJA

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Ryszardzie - dziękuję bardzo za komentarz. Ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na temat starych neonów, więc tym bardziej to co Pan napisał, jest dla mnie i dla czytelników bloga nie lada gratką. Może jest Pan w posiadaniu starych zdjęć z neonami lub projektów Pana ojca i chciałby się Pan z nami tym podzielić? Czekam niecierpliwie na odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobre zdjęcia.Nocne zdjęcia są trudne - te wyszły świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. 29 year-old Community Outreach Specialist Aarika Josey, hailing from Aldergrove enjoys watching movies like "Hound of the Baskervilles, The" and Scouting. Took a trip to Archaeological Site of Atapuerca and drives a Aston Martin DB5. przekieruj tutaj

  OdpowiedzUsuń
 9. Wreszcie coś interesującego w necie, miło spędziłem tu czas pozdro od https://www.netpozyczka24.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. Pożyczki ratalne online są coraz popularniejsze wśród konsumentów, ponieważ są łatwo dostępne i oferują konkurencyjne warunki finansowe. Możemy je otrzymać bez konieczności posiadania zaświadczeń czy poręczeń, co jest ogromnym udogodnieniem. Jednak rynek pożyczek ratalnych jest szeroki i różnorodny, dlatego warto dokładnie przeanalizować różne oferty przed podjęciem decyzji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pilna pożyczka na dzisiaj Na rynku pożyczek dostępnych jest wiele różnych propozycji, które pomimo podobieństw, mają także istotne różnice. Wybór najlepszej oferty może być wyzwaniem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Chwilówki z natychmiastowym przelewem Powinniśmy porównać dostępne kwoty i okresy spłaty, koszty RRSO, oprocentowanie oraz poziom weryfikacji danych finansowych. Ważne jest również sprawdzenie wymogów formalnych dotyczących naszej sytuacji finansowej. Tylko wtedy będziemy mogli wybrać optymalną propozycję, która spełni nasze potrzeby i umożliwi nam spłacanie pożyczki w dogodny sposób.

  OdpowiedzUsuń