niedziela, 19 lutego 2012

Wełny Merino

Oto wrócił syn marnotrawny! ;)
Tak jak pisałem w poprzednim poście, ostatni pełen wielkich nadziei trop zaprowadził mnie do archiwum Urzędu Miasta Poznania na placu Kolegiackim. Tam złożyłem dwa podania w wydziale Urbanistyki i Architektury (drugie dla 100% pewności, z dokładnymi adresami neonów), no i dość długo czekałem. ;) Wniosek jest jeden – wszelkie dokumenty i projekty neonów, które musiały być kiedyś zatwierdzane przez Urząd Miasta, zostały zniszczone. W Urzędzie dotarłem także do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, do Pani Iwony Błaszczyk oraz do Pani Joanny Figuły-Czech, którym przy okazji chciałbym podziękować za pomoc i udostępnienie swoich materiałów. Za pomoc i owocne spotkanie dziękuję również Panu Piotrowi Heinze z firmy "Reklama". Pan Piotr to skarbnica wiedzy na temat starego i współczesnego Poznania - tutaj otrzymałem kilka cennych informacji, które wzbogacą ten oraz kilka następnych wpisów. "Reklama" przeżywając zmianę ustroju oraz prywatyzację, wykonała z powodzeniem większość neonów w Poznaniu - na dzień dzisiejszy ponad 2.500 sztuk! Dla porównania warszawski oddział "Reklamy" wykonał około 5.000 neonów.
Wpis będzie dotyczył neonu należącego do sklepu z tkaninami i pasmanterią "Merino", znajdującego się na pl. Wolności 10, w dawnym lokalu Goplany (jeszcze 4 lata temu sklep wraz z neonem znajdował się na pl. Wolności 8). Według informacji jakie uzyskałem od Pań pracujących w tym przybytku z tkaninami, neon jest bardzo stary, być może nawet oryginalny. Miałby wtedy 52 lata - w 2010 roku sklep obchodził jubileusz 50-lecia istnienia. Na skanie pocztówki z 1966 roku, widać sklep w starej lokalizacji, z okazałym neonem semaforowym, wysokim na kilka pięter oraz napisem "Merino" i "Wełny". Nad sklepem również znajduje się napis "Merino", niestety nie świecący się, więc nie mam pewności czy to jest neon. Stary napis na pocztówce z 1966 roku (pojedyncze rurki, finezyjnie powykręcane) różni się od obecnego (grube proste litery, lekko pochylone, z rurkami na krawędziach liter), więc obecny neon ma na pewno mniej niż 46 lat. Może jeszcze bardziej uda nam się zawęzić wiek tego pięknego neonu? 
Aaaa - zapomniałbym - mam nowy obiektyw! Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 IS USM. Przyda się podczas robienia zdjęć neonu "Polonez". :)

UPDATE: Dzięki Panu Piotrowi Heinze udało się ustalić dokładny wiek obecnego napisu - neon "Merino" powstał w 1970 roku. :) Ma już 42 lata!

Neon widoczny z daleka. Przy okazji możemy podziwiać stojącą na przystanku 11-tkę. :)

Merino - lekko pochylone, grube litery, koloru błękitnego. Rurki świecące na niebiesko tworzą kontury liter.

Napis "ukryty" za pantografem (nożycowym).  ;)

Merino - wg Pani Figuły-Czech ma litery w kolorze ultramaryny.

Neon za Tatrą. Czy już pisałem że uwielbiam tramwaje? :)

W zbliżeniu.

Neon z ulicą w tle.

Fot. P. Krassowski, rok 1966. Sklep w poprzedniej lokalizacji. Łza w oku się kręci...

Fot. E. Czapliński, A. Stelmach, rok 1965. Kilkadziesiąt lat później w miejscu sklepu Goplany, będzie się znajdował sklep Merino.

5 komentarzy:

 1. Jeszcze jedna ciekawostka - pamięta ktoś neon "Wełny Merino", który znajdował się na dachu hali targowej na ulicy Głogowskiej, naprzeciwko wyjścia z dworca zachodniego? Obecnie znajduje się tam bank. Może ma ktoś fotografię z tym neonem? Osobiście tego nie pamiętam, dlatego chętnie bym zdjęcie zobaczył. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny błękitny okaz :)
  Wielka szkoda, że nie ma już neonu semaforowego symbolizującego wełnę.

  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pocztówce, na której Merino się nie świeci, widać, że jest nieco inne. M ma zawijaną nóżkę, a litery są połączone ;)

  WU

  OdpowiedzUsuń
 4. @Gosia - wielka szkoda, swoją drogą ciekawe co się z nim stało.
  @WU - dokładnie tak. W poście napisałem: "Stary napis (pojedyncze rurki, finezyjnie powykręcane) różni się od obecnego (grube proste litery, lekko pochylone, z rurkami na krawędziach liter), więc obecny neon ma na pewno mniej niż 46 lat." Kartka pochodzi z 1966 roku minus 2012 rok, dało maksymalnie 46 lat. Wiemy już jednak, że neon ma dokładnie 42 lata.

  OdpowiedzUsuń
 5. Neon Merino ładny, ale obsługa sklepu od lat 70tych nic się niezmieniła.

  OdpowiedzUsuń