niedziela, 9 września 2012

Wariacja na temat ptaków - Poznańskie SłowikiNeon Poznańskich Słowików, często nazywany neonem Filharmonii Poznańskiej, to jeden z piękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych neonów w Poznaniu. Reklama znajduje się na ulicy Św. Marcin 81.

Cała konstrukcja złożona jest z pięciolinii, klucza wiolinowego, słowików skaczących po pięciolinii (element animowany neonu! – cykl trwa niecałą minutę) oraz jednego słowika w kolorze żółtym, który świeci cały czas – to dyrygent i założyciel chóru, Pan Stefan Stuligrosz. Ptaki, które migają, symbolizują członków chóru. Pojedynczy słowik ma aż 1,5 m wysokości, czego przyglądając się z dołu nie widać. Dodatkowo w dolnej części konstrukcji znajdują się neonowe napisy: „POZNAŃSKIE SŁOWIKI” oraz dodany w czasie remontu w 2007 roku „FILHARMONIA POZNAŃSKA”. Ponowne uroczyste uruchomienie neonu miało miejsce 9 listopada.

Neon zaprojektowany przez słynnego poznańskiego artystę plastyka Antoniego Rzyskiego, powstał w 1974 roku. Świecił do początku lat 90-tych, by po kilkunastu latach letargu, znowu ożyć w wielkim stylu.

Cała neonowa konstrukcja robi niesamowite wrażenie, od samych kolorów począwszy (niebieski, żółty, zielony, purpurowy), przez animację, na rozmachu przedsięwzięcia i rozmiarze neonu skończywszy. Warto go zobaczyć na żywo! 

Poniżej zamieszczam fotografie mojego autorstwa oraz trzy stare zdjęcia. Miał być też film, ale żaden z nakręconych do tego się nie nadaje. ;) 

Poznańskie Słowiki.

Widok na neon z perspektywy okna w CK Zamek.

Animacja trwa - słowiki skaczą!

Słowik symbolizujący Pana Stefana Stuligrosza.

Pozostałe słowiki to członkowie chóru.

Klucz wiolinowy robi wrażenie!

Neon zwraca uwagę swoim rozmiarem. Na dodatek jest animowany.

Ten napis został dodany w czasie remontu w 2007 roku.

Neon w zbliżeniu jest jeszcze bardziej efektowny.

Lata 70-te lub 80-te, autor nieznany. Neon jeszcze bez napisu "Filharmonia Poznańska".

Rok 1980, fot. J. Unierzyski. Z prawej strony widoczny neon Słowików, z lewej neonowe zagłębie dawnej ulicy Armii Czerwonej.

Rok 1960, fot. S. Laskowski. Neonu oczywiście jeszcze nie ma...


9 komentarzy:

 1. Moje ulubione zdjęcie - neon w przybliżeniu, zdjęcie lekko skośne, ze słowikiem dyrygentem po prawej stronie.
  Myślę, że warto podjąć jeszcze próby sfilmowania tej animacji. No bo kto, jak nie Ty :)
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 2. @Gosia - też lubię ten kadr. Co do filmu, to na pewno jeszcze spróbuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę inspirujący blog! Na pewno będę tu częściej zaglądać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Agata - fajnie czytać taki komentarz. :) Zapraszam jak najczęściej!

  OdpowiedzUsuń
 5. NEON "POZNAŃSKIE SŁOWIKI " ZAPROJEKTOWALI RAZEM ANTONI RZYSKI ( 1933-1989) I ZBIGNIEW KAJA ( 1924-1983), MÓJ OJCIEC , JEST ON TAKŻE AUTOREM INNYCH POZNAŃSKICH NEONÓW - ARENY , MERKUREGO ,( TEGO STARSZEGO , CO U PANA NA ZDJĘCIACH SIĘ POJAWIA, BIAŁEJ DAMY , CIĄGU NEONÓW NA ULICY WÓWCZAS ARMII CZERWONEJ A TERAZ ŚW. MARCINA , Z KTÓRYCH OSTAŁ SIĘ TYLKO "BAR TEMPO" ALE BYĆ MOŻE W TYM ROKU , W MUZEUM NARODOWYM , NA JUBILEUSZOWEJ WYSTAWIE W 30 ROCZNICE OJCA ŚMIERCI ZOSTANIE ODTWORZONY NEON "MALWY" , POZDRAWIAM SERDECZNIE , WZRUSZONY ZE SA JESZCZE KONESERZY KTÓRZY WIELBIĄ STARE NEONY :-) RYSZARD KAJA

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Ryszardzie - dziękuję bardzo za komentarz. Ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na temat starych neonów, więc tym bardziej to co Pan napisał, jest dla mnie i dla czytelników bloga nie lada gratką. Może jest Pan w posiadaniu starych zdjęć z neonami lub projektów Pana ojca i chciałby się Pan z nami tym podzielić? Czekam niecierpliwie na odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wreszcie coś interesującego w necie, miło spędziłem tu czas pozdro od prezentacjematuralne2013.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dobre zdjęcia.Nocne zdjęcia są trudne - te wyszły świetnie.

  OdpowiedzUsuń