sobota, 21 maja 2011

Neony na start - Poznań Główny

Cieszę się, że tutaj jesteś drogi czytelniku. Ba – być może będziesz tutaj wracał – każda Twoja wizyta, jakaś wskazówka, uwaga, pytanie będzie dla mnie znakiem, że warto starać się i tworzyć kolejne wpisy.
Parę słów o mnie. Jestem fotografem amatorem, hobbystą i laikiem... Tak się zastanawiam, czy moje umiejętności plus ukończony podstawowy kurs fotograficzny pozwalają mi na to, aby nazywać siebie fotografem, dlatego dodatek „amatorem”. Lubię robić zdjęcia, kiedy się coś ciekawego dzieje i kiedy pozornie nic się nie dzieje. Stąd pomysł mojej żony na prezent urodzinowy w postaci kursu fotograficznego. Można powiedzieć, że od tego wszystko się zaczęło – wtedy zakiełkowała we mnie myśl o fotograficznym blogu. Dziękuję Gosiu.
Ponadto interesuję się starym Poznaniem. Zbieram pocztówki, albumy, książki – starego i współczesnego Poznania (ale również innych miastowych perełek, z którymi związany jestem sentymentalnie jak Gniezno, Gdańsk czy Sopot). Skoro stary Poznań to i neony, które mają w sobie coś magicznego i nostalgicznego. Właśnie neony będą tematem tego bloga. Na początek neony Poznania, ale na pewno prędzej czy później pojawi się tutaj neon, np. Grand Hotelu z Sopotu.
Oprócz zdjęć będę się starał jak najdokładniej opisać historię danego neonu.
Zdjęcia robione są aparatem kompaktowym Canon PowerShot SX110 IS. Jestem aktualnie w trakcie zakupu lustrzanki. :)
Blog „Moje Neony” uważam za otwarty!

Pierwszy wpis poświęcony jest neonowi, który znajduje się na gmachu dworca głównego w Poznaniu „POZNAŃ GŁÓWNY”. Obawiam się, że neon ten nie „odnajdzie się” w nowej rzeczywistości, którą spotka lada moment dworzec, co jest związane z budową nowego gmachu i renowacją starego zabytkowego obiektu, który znajduje się pod „przysłoną kurtynową”.
Miałem spory problem ze znalezieniem rzetelnych informacji na temat historii neonu. Na trop trafiłem dzięki Panu Piotrowi Kryszakowi z PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu, dzięki któremu dowiedziałem się między innymi o istnieniu biblioteki kolejowej. Tam znalazłem „Monografię Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Poznaniu” autorstwa Pana Henryka Zięby. Można w niej przeczytać:
„W ramach modernizacji bryły budynku obniżono znacznie wysoką część dworca, zmieniono ścianę frontową, zmieniono drzwi wejściowe, a ścianę wschodnią i zachodnią pokryto unowocześnioną przysłoną kurtynową.
Na ścianie frontowej zainstalowano elektroniczny zegar oraz umieszczono neonowy napis „POZNAŃ GŁÓWNY”. Na budynku wejścia zachodniego umieszczono neonowy napis „POZNAŃ GŁÓWNY” oraz „WEJŚCIE ZACHODNIE”, a z korony dachu zdjęto kamienne godło kolejowe – oskrzydloną ośkę.”
Obecnie na tzw. Dworcu Zachodnim nie ma już żadnego neonu, natomiast znajduje się oskrzydlona ośka – być może ta sama, którą zdjęto z gmachu starego dworca. Na szczęście  jeszcze możemy podziwiać neon „POZNAŃ GŁÓWNY”, który wygląda cały czas tak samo. Koniec modernizacji zaplanowano na rok 1966, w rzeczywistości z różnych źródeł wiem, że neon pojawił się najprawdopodobniej na początku lat siedemdziesiątych.

UPDATE:
W związku z pytaniem, które pojawiło się w komentarzach, udało mi się znaleźć informację, iż neony z budynku Dworca Zachodniego zostały zdjęte w latach 1995 - 1996. Wtedy miała miejsce rewaloryzacja elewacji dworca. Pod zegarem został umieszczony napis "DWORZEC ZACHODNI" wykonany metalowymi literami. Nad zegarem umieszczono godło kolejowe - koło ze skrzydłami.Wszechobecne reklamy nie pomagają w zrobieniu dobrego zdjęcia. Tutaj dodatkowo słup...


Neonowa litera w przybliżeniu.

Neon z bliska.

Również z bliska.

I jeszcze bliżej.

I z daleka. :)

Moje ulubione ujęcie.

14 komentarzy:

 1. identycznie wyglądało liternictwo "Wrocław Główny", lubiłem je :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sponsorem tego odcinka jest literka "G" (czyli Grześ?). Bardzo fajne ujęcie.
  Czekam na dalsze odcinki podróży sentymentalnej po Poznaniu ...

  OdpowiedzUsuń
 3. @Yo - Podejrzewam, że w całej Polsce neony dworcowe były do siebie podobne.
  @Anonimowy - "G" jak Gosia, która bardzo mi pomogła podczas tworzenia tego bloga. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. a ciekawe jakie są losy tego neonu z Zachodniego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To niesamowite,że niemal codziennie przechodzimy obok takich "zjawisk"i w ogóle się nad nimi nie zastanawiamy i nawet ich nie zauważamy.Grześ - Ty pozytywny zakrętasie!!! :)Poznań, dzięki takim ludziom jak Ty staje się ciekawszy :) ale gdyby nie Gosia i nie ten kurs fotograficzny...żony są bardzo mądre ;)
  Czekamy na dalsze odcinki :)
  Kasia i Tomek - sąsiedzi zza ściany BARDZO z Ciebie dumni :)

  OdpowiedzUsuń
 6. @Anonimowy - powyżej update posta. Postaram się znaleźć jakąkolwiek informację o zdjętych neonach. Może one faktycznie "żyją" w jakimś magazynie? :)
  @Sąsiedzi - to ta aura naszego piętra pozwala mi tworzyć... ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Poznań może się cieszyć, że po fascynującej publikacji o neonach Warszawy, doczekał się należytej mu uwagi w tej kwestii. Powodzenia i niesłabnącego zapału.
  P.S. A może by tak i Gniezno ma jakąś historię do opowiedzenia?

  OdpowiedzUsuń
 8. Najgorzej będzie z czasem, którego zawsze brakuje, ale będę się starał systematycznie umieszczać nowe wpisy. :) Mam nadzieję, że i Gniezno się tutaj pojawi. Już o tym nawet myślałem. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Grzesiu, najwyższy czas na nowy wpis. Nawet ja czekam z niecierpliwością..
  Gosia
  PS' Pięknie tu :)
  PS" A propos "patronatu merytorycznego" G - stoję z boku i pilnuję sprzętu, ewentualnie "odganiam" krótkim "NIE" nadgorliwych przechodzących ludzi, co chętnie by dali utrwalić swoją postać na robionym zdjęciu.. Cała reszta to zasługa Grzesia. Dlatego ponaglam o kolejny wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 10. W tym tygodniu powinien pojawić się nowy wpis. Też już nie mogę się doczekać. ;) Dobrze, że czuwasz... :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Rzeczywiście neony z budynku dworca zachodniego zniknęły w trakcie jego modernizacji-przywrócenia elewacji do stanu pierwotnego wg. wytycznych konserwatora zabytków. Na dworcu oprócz neonów o których piszesz był jeszcze ogromny neon WARSu w miejscu które obecnie zajmuje biedronka. Ogólnie cała ta część dworca była mocno podświetlona neonami: poczekalnia, rozkłady jazdy, apteka, fryzjer itp. Ślady po tych reklamach są do dziś doskonale widoczne - jest to pas czarnej blachy na wysokości ok 2,5 metra ciągnący się przez całą tylną część dworca po obu stronach. Napisy były w kolorze białym, oddzielały je od siebie rzędy rur w kolorze różowawym. Najlepiej zachowany fragment jest przy bocznych wyjściach na perony - po lewej fryzjer, po prawej apteka z logotypem eskulapa ;-). Aha wars świecił na niebiesko...

  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 12. @Tomek - neonu WARS-u nie pamiętam. Pamiętam za to dobrze neony w hali dworca i poziome rurki pomiędzy poszczególnymi napisami. :) Zainteresowanych odsyłam do Monografii Pana Henryka Zięby - jest tam kilka zdjęć neonów. Także tych, o których piszesz. Próbowałem się dowiedzieć, co się stało z tymi neonami, ale póki co, żadnych nowin nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Identyczny wygląd miał też neon na dworcu w Olsztynie, zdjęty w 2010 roku (ale litery pozostały). Zastanawia mnie, co to za krój liter, co za czcionka. Pewnie można by się dowiedzieć u producenta, jeśli jeszcze istnieje.

  OdpowiedzUsuń