czwartek, 2 czerwca 2011

Antylopa Gnu?


Wreszcie jestem. :)
Zdjęcia do tego wpisu (za wyjątkiem jednej zamieszczonej foty) zrobiłem lustrzanką Sony α200, pożyczoną od kolegi, z którym siedzę „biurko w biurko” w pracy – dzięki Piciu. Dla porównania zrobiłem też zdjęcia swoim aparatem – wynik testu jest oczywisty. ;)
Neon „antylopa” znajduje się w Poznaniu na ulicy Podgórnej 4. W skład neonu wchodzi również tzw. element semaforowy, który składa się z kapelusza oraz szala(?). Neon należy do sklepu, sprzedającego czapki, kapelusze, szale, rękawiczki…
Dzięki uprzejmości jednej z Pań pracujących w sklepie wiem, że neon powstał najprawdopodobniej w latach 50-tych. Wtedy był to sklep należący do Przedsiębiorstwa Handlu Ubiorami OTEX. Sklep przeszedł w ręce prywatne na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Nazwa i neon przetrwały do dzisiaj.
Rozmawiałem również z Panem Jaromirem Konikiem (osobą wykonującą oraz konserwującą neony), który potwierdził, iż remont neonu miał miejsce w 2010 roku. Porównując moje zdjęcia ze starymi zauważyłem, że kilka rurek z elementu semaforowego zostało usuniętych, natomiast część rurek koloru białego zostało zastąpionych rurkami niebieskimi.
Dobrego oglądania! :)

Neon w całej okazałości. 


Element semaforowy.

Element semaforowy od drugiej strony.

Gnu? ;)

Fota z klimatem.

W przybliżeniu.

Z tramwajem widmo. :)


11 komentarzy:

 1. Mam sentyment do tej ulicy. Często przechodzę obok tego neonu - według mnie antylopa to jeden z najpiękniej utrzymanych neonów Poznania.
  Klimat zdjęć wyjątkowy.
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten sklep dzięki swemu neonowi nabiera zupełnie innego blasku - dosłownie i w przenośni. Kupiony tam szal, to już coś więcej niż tylko szal, a kapelusze mają nadzwyczajne właściwości...

  OdpowiedzUsuń
 3. @Gosia - zgadzam się z Tobą - ma ten neon to COŚ w sobie.
  @Anonimowy - znam nawet taką jedną osobę, która się w tym sklepie zaopatruje... ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, tak ... zwykły neon, a jednak zastygł w nim, jak mucha w bursztynie, nastrój tamtych dni. A szal i owszem, służy mi do dziś :)
  Elf

  OdpowiedzUsuń
 5. aaaa już drugi blog chłopaków z pcg :) (pierwszy był cube'a)

  pozdrowienia!

  PS ładne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć Jacek :)
  Fajnie, że zajrzałeś.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. a co z QS'em?:)

  OdpowiedzUsuń
 8. @Anonimowy - takiego neonu nie znam ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Generalnie myślałem ze sie zapłaczę jak go zabrali, ale jednak potem oddali naprawiony - ciesze się że przyszło jakieś opamiętanie i sie neony remontuje wreszcie. Szkoda ze przy tym przeszedł zmiane kolorystyczną, ale za to jest na miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajnie, że po remoncie elewacji napis i semafor powróciły na swoje miejsce. Dolna cześć neonu semafora była kiedyś uzupełniona o napis OTEX ( wewnątrz zwoju ) i stanowiła logotyp tej firmy.

  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 11. @James - hip, hip, hurra! ;)
  @Tomek - dziękuję za kolejną ciekawostkę. :)

  OdpowiedzUsuń